A keresztcsont anatómiája
Nézzük, hogy miről van szó! Bemutatja nekünk egy profi animáció, először csak röviden!
Íme a videó címsora:
https://www.youtube.com/watch?v=VTgn63VjM9g
A most következő pedig nagyon alaposan és részletesen elmagyaráz mindent. (A szöveg angol, de a magyarázat kikövetkeztethető.)
Íme:
Nézzük most kicsit másképpen!
Figyeljék meg, hogy a keresztcsont és a csípőlapátok milyen rugalmas kapcsolattal rögzülnek egymással! Ezeknek az izületnek a maradandó kimozdulása okozza elsődlegesen - az esetek többségében - a derékfájdalmakat és a gerincferdüléses esetek nagy részét.
Ha a csípőlapát elmozdul a térben, a csípőizület magával húzza a lábat és így kialakul az a szituáció, ahol az egyik láb hosszabbnak tűnik, mint a másik, de ez csak a látszat!
Tapasztalt-e már olyat, hogy a nadrágja egyik szára hosszabb, mint a másik? Minden nadrágból fel kell hajtania egy keveset, ha nem akarja állandóan letaposni mindig ugyanazt az oldalt!
Az is előfordulhatott, hogy az egyik lábán a cipősarok mindig ferdére kopik és már korábban feltűnt, hogy az egyik lábfeje jobban terpeszt, mint a másik?
Nos, ezek azok a tipikus jelek, amelyek jelzik, hogy a csípője kimozdult a helyéről! Álló helyzetben a talaj kiegyenlíti a lábhossz különbségét, a hosszabb láb feltolja a csípőlapátot, amely elferdíti a medencét, a keresztcsontot és a lumbális gerincet. Máris itt a gerincferdülés, ami izomfeszülést és fájdalmakat okoz és nem csak deréktájon, hanem a vállövben is! Egy ilyen állapotban könnyen megtörténik, hogy egy intenzívebb féloldalas terheléskor (Pl.: megemel valami nehezet) "bekattan" a derék és úgy marad a mozdulatban.
Ismerős helyzet, ugye? Sokakkal megtörtént már.
(Erről részletesebben olvashat a "Gerincferdülés" című menüpontban)
Akkor most lássuk, hogy miről is van szó! A videó vége felé (1 perc 30 másodperctől) lesznek láthatók azok a rugalmas mozgások, amiket fent már említettem!
Íme:
Látványosan mutatta be az animáció, hogy a külső erőhatásokra milyen rugalmas elmozdulásokkal válaszol a medence. Mindaddig nincs gond, amíg nem élünk át egy balesetnek is mondható, intenzív külső behatást, amely túlmozdítja az egyik, vagy akár mindkét csípőlapátunkat. A kimozdulás eredménye a fenntebb már leírt állapot. Indul a derékfájás, különböző szintű fájdalmakkal.
Kézenfekvő a megoldás! Vissza kell mozdítani a helyére a kimozdult csípőlapátot, helyre kell állítani a harmóniát! Erre vanak kitalálva azok a speciális műfogások, melyek segítségével ezt egy csontkovács meg tudja tenni és így visszaadja a medence csontjainak szimmetriáját.
(A továbbiakat megtekintheti a "Csontkovácsolás" című menüpontban!)
Az izomzatunk is fantasztikus! Nézzük, hogy milyen profin van megszerkesztve! Három videó következik, sorozatban.
Íme az első:
A második:
Itt a harmadik:
Kérem, hogy nézze meg a többi testtájékot is!
<> <> <> <> <>
Folyamatos szerkesztés alatt!